2018 National Handwriting Contest

Click Here for official contest press release.

Congratulations 2018 National Handwriting Contest Winners!

 

Kindergarten

1st Place: Hannah Dahn, Mother of Providence Regional Catholic School, Wallingford, Pennsylvania  |  View Hannah’s Entry

2nd Place: Grace Ku, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Ryder Glynn, St. Francis de Sales Cathedral School, Houma, Louisiana

Honorable Mention: Louise Picha, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Chiara O’Brien, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

 

Grade 1

1st Place: Korbyn Jones, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Korbyn’s Entry

2nd Place: Vanesa Lozano, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Eliana Tessandori, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Colette Pelletier, St. John Bosco Schools, East Rochester, New York

Honorable Mention: Kenzie Gregory, Robert D. Wilson Elementary School, Waymart, Pennsylvania

 

Grade 2

1st Place: Caroline Nyberg, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Caroline’s Entry

2nd Place: Joaquin Robles, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Eva Barki, St. Michael Parish School, Wheeling, West Virginia

Honorable Mention: Jillian Sagun, St. Philomena School, Carson, California

Honorable Mention: Noah Lazenby, St. John Bosco Schools, East Rochester, New York

 

Grade 3 

1st Place: Gabriela Medrano, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Gabriela’s Entry

2nd Place: Briony Garza, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Alexander Nyberg, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Julia Conrad, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Mia Roberson, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

 

Grade 4 

1st Place: Roman Rodriguez, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Roman’s Entry

2nd Place: Christian Semrad, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Liam Shinn, St. Michael Parish School, Wheeling, West Virginia

Honorable Mention: Isabel DiRisio, St. John Bosco Schools, East Rochester, New York

Honorable Mention: Ava Ferrara, St. Joseph Regional School, Somers Point, New Jersey

 

Grade 5 

1st Place: Noah Logsdon, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Noah’s Entry

2nd Place: Megan Guerra, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Abigail Casey, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Adrian Garcia-Tovar, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Mary McGill, Saint Margaret Mary, Omaha, Nebraska

 

Grade 6-8 

1st Place: Isabela Perez, The Atonement Academy, San Antonio, Texas  |  View Isabela’s Entry

2nd Place: Cecilia Duda, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Janessa Peralta, St. Philomena School, Carson, California

Honorable Mention: Sian Wendtland, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

Honorable Mention: Jack Moore, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

 

Teacher Division Winners

1st Place: Tama Kain, St. Patrick School, McCook, Nebraska

2nd Place: Maria Kennedy, The Atonement Academy, San Antonio, Texas

3rd Place: Christine Joyce, Padre Pio Academy, Lakewood, Ohio

Honorable Mention: Kristen O’Brien, St. Mary’s Elementary School, Asbury, Missouri

Honorable Mention: Samantha Smith, The Greene School, West Palm Beach, Florida